![]() |
![]() |
EXOR ETI d.o.o.
Brnčičeva 51
1000 Ljubljana
Tel.: +386 1 511 10 95
E-mail: info@exor-eti.si
Menu
Zapri
10.03.2023
Center vodenja prometa Postojna je prvi izmed treh centrov vodenja prometa Slovenskih Železnic in pokriva železnico v Jugozahodnem delu Slovenije. Za ostala področja skrbita CVP Maribor in CVP Ljubljana.
V Centru vodenja prometa Postojna dispečerji in podporna ekipa 24 ur na dan upravljajo promet vlakov za dve področji; za progo, ki poteka od Ljubljane do Sežane, po kateri vozijo potniški in tovorni vlaki in za progo, ki poteka od Divače do Kopra in je namenjena le tovornemu prometu.
Progovni prometniki skrbijo za vodenje in upravljanje prometa vlakov ter postavljanje voznih poti in signalizacije za vlakovne vožnje za več kot 200 vlakov vsak dan. S pregledom nad celotnim dogajanjem na progah in z video nadzorom določajo signalizacijo in urejajo vožnje vlakov. Ker na progi Ljubljana-Sežana podhodi in nadhodi za prehod potnikov še niso urejeni, je njihova naloga še večja, saj morajo biti pozorni na varnost potnikov in vožnje vlakov prilagajati stanju na postajah.
V preteklosti je vodenje vlakovnega prometa potekalo lokalno
Pred postavitvijo centra za vodenje prometa so vlakovni promet na progi Ljubljana – Sežana upravljali lokalno, s posamezne železniške postaje. Na vsaki je postaji je prometnik skrbel za nadzor prometa vlakov, nekje celo mehansko, z ostalimi postajami pa je komuniciral prek telefonske povezave. Slabost takega sistema je bil omejen pregled nad dogajanjem, saj prometnik na posamezni postaji ni imel vpogleda nad dogajanjem nad celotno progo, pač pa samo v svoj lokalni del proge. Prvi začetki modernizacije so se pojavili leta 2000, ko so posodobili strojno opremo in naprave na lokalnih železniških postajah.
Modernizacija in postavitev skupnega centra vodenja
Med letoma 2007 in 2008 pa se je začela dogajati večja modernizacija, ko so lokalni nadzor prometa začeli prestavljati na centralno točko v Postojno, kjer so postavili Center vodenje prometa Postojna. Ta korak je bil pomemben za Slovenske železnice, saj je omogočil lažje vzdrževanje opreme, enostavnejši nadzor prometa vlakov in nižje operativne stroške. Ker je iz enega centra možen pogled na celotno sliko pozicije vlakov in ne le za eno postajo, se je tudi zmanjšala možnost za napake.
Za železniško progo med Hrpeljami in Kozino pa je center vodenja prometa obstajal že v 80ih letih. Skozi leta je strojna oprema zastarala in leta 2009 so naprave zamenjali z novejšimi ter jih preselili v Center vodenja prometa Postojna.
Postavitev video stene za panoramski pregled prometa
Nadzor prometa vlakov je bil s prvim korakom modernizacije poenostavljen in izboljšan, se je pa čez nekaj let v CVP Postojna pojavila potreba po naslednjem koraku modernizacije. Do sedaj je vsak progovni prometnik progo nadzoroval na osmih zaslonih pred seboj, kar je imelo za posledico negativen vpliv na vid. Za olajšanje dela progovnih prometnikov se je v CVP Postojna začel projekt postavitve video stene pod vodstvom Mirana Mohorčiča, Inženirja vzdrževanja signalno varnostnih naprav.
Cilj projekta je bil sliko z zaslonov, postavljenih pred progovnimi prometniki, projicirati na video steno, sestavljeno iz zrcalno refleksnih zaslonov znamke Mitsubishi. Sistem so spremenili na način, da se sedaj z le štirih namesto osmih monitorjev video nadzor in slika iz nadzornega sistema Iltis proizvajalca Siemens prikazuje na panoramskem pogledu na steni. Nadzor prometa je tako olajšan in bolj pregleden, progovni prometniki pa se lahko učinkoviteje in hitreje odzovejo na dogodke na progi.
Video stena je sestavljena iz 14 posameznih zaslonov
Za integracijo video stene, ki jo je izvedlo podjetje EXOR ETI, je bilo uporabljenih 14 Mitsubishi DLP (Digital Light Processing) zaslonov z matriko 7 x 2. Gre za zaslone modela DLP LED Display Cube VS-60HS12U, ki temelji na optično mikro elektromehanski tehnologiji, ki uporablja digitalno mikrozrcalno napravo. Poleg video stene je bil v procesu projekta kot del opreme vgrajen tudi procesor oziroma krmilnik video stene, ki omogoča upravljanje vsebine na več monitorjih kot eno samo večjo sliko. K opremi spada tudi KVM (keyboard, video and mouse), ki je naprava, ki omogoča nadzor več računalnikov z enim ali več kompleti tipkovnic, video monitorjev in računalniških mišk.
V Slovenskih železnicah so zadovoljni z rezultatom projekta in Mitsubishi strojno opremo
»Želeli smo panoramski prikaz vlakovnega prometa, ki bi omogočal širši in jasnejši pogled na železniško progo. Pričakovanja, ki smo jih imeli pred projektom, so bila izpolnjena. Z Mitsubishi opremo smo zelo zadovoljni, saj deluje brezhibno« pove Miran Mohorčič, ki je bil zaslužen za izvedbo projekta modernizacije. Pohvali tudi sodelovanje s podjetjem EXOR ETI, distributerjem opreme Mitsubishi. »To je eno boljših sodelovanj, kar smo jih imeli. Zelo smo zadovoljni z odzivnostjo in strokovnostjo zaposlenih v podjetju EXOR ETI.«
EXOR ETI d.o.o.
Brnčičeva 51
1000 Ljubljana
Slovenija
Tel.: +386 1 511 10 95
Fax: +386 1 511 30 79
E-mail: info@exor-eti.si
Prijavite se na e-novice ter bodite obveščeni o naših aktualnih novostih in zanimivostih.
EXOR ETI d.o.o., avtorske pravice pridržane
Izdelava spletnih strani:Izdelava spletnih strani - Spletna postaja
Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje
Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.